ایا تفاوت الماس و شبه الماس را میدانید ؟ بررسی هر دو ان ها

الماس چیست؟ در مورد الماس چه میدانید ؟ در این پست سایت علوم غریبه به بررسی این سنگ بی همتا میپردازیم

الماس معروف ترین سنگ جواهری است که بسیار بی همتا بوده و هست ( ضمنا خیلی گران است ! )

گوهر الماس از سخت ترین ماده روی زمین ، دارای درخشش آتشین و پایداری و کمیاب است که آن را مابین سنگ های قیمتی دیگر با ارزش تر ساخته.

اغلب الماس ها در صنعت جواهر سازی یا بی رنگ بوده و یا دارای رنگ بسیار کم و ضعیفی هستند، با این حال الماس های رنگی را با نام الماس های تجملی میشناسند. این الماس ها به شدت کمیاب و گران بها بوده و قیمت بالایی دارند. و الماس هایی دارای رنگ واضح و روشن تر رکوردهایی تاریخی تا بیش از یک میلیون دلار برای هر قیراط را هم ثبت کرده اند.

مرسوم ترین رنگ الماس که در ساخت جواهرات از آن استفاده میشود الماس های بی رنگ هستند ، با این حال اغلب الماس ها دارای یک ته رنگ زرد و مایل به قهوه ای هستند.

الماس های نسبتا شفاف و تمیز نسبت به الماس های که ته رنگ زرد دارند گرانبها تر هستند.

تنوع در الماس:
الماس سیاه :
الماس سیاه کدر دارای یک درخشش پر نور شبهه فلزی می باشد و برخی اوقات به عنوان جواهر مورد استفاده قرار می گیرد.

bort و یا خرده الماس : این نوع الماس دارای رنگ تیره بوده و بطور ناقص کریستاله شده است. این الماس نوعی الماس کدر می باشد. ممکن است که این نوع از الماس مربوط به تکه های یک جواهر الماس با کیفیت باشد.

تجملی :
به الماس هایی با رنگ هایی مانند آبی ، قرمز ، صورتی ، ارغوانی و سبز گفته می شود. الماس های دارای رنگ های زرد عمیق و قهوه ای عمیق هم در این گروه قرار می گیرند.الماس های تجملی به شدت کم یاب بوده و طرفداران زیادی دارند.

شبهه الماس:
سنگ های جواهری بسیاری هستند که مشابه الماس اند اما تنها چند سنگ هستند که درخششی شبیه الماس را دارند . با آن حال تمام این سنگ ها از الماس نرم تر هستند .

این سنگ ها از مواد مصنوعی زیادی تولید شده اند که شباهت زیادی به الماس دارند . از جمله آنها می توان به yag (گارنت ایتریم آلمینیوم) ، تیتانات استرونتیوم و زیر کون مکعبی لایه ای اشاره کرد. این سنگ ها نمونه های تقلبی مهم الماس هستند در هر صورت الماس را میتوان به وسیله ی سختی بسیار عالی آن را از همه این نمونه های جعلی تشخیص داد.