Main Menu

سلیمی‌نمین: نظام به مردم احتیاج دارد

عباس سلیمی‌نمین گفت: اگر چین برای قراردادی مهم با ایران پای میز مذاکره آمده است،‌ دلیلی غیر از آرامش فعلی ایران ندارد. به هر حال چین کشوری است که بیشترین ارز مازاد را دارد و طبیعی است دنبال همکاری اقتصادی با کشورها باشد.

اعتمادآنلاین: عباس سلیمی‌نمین گفت: اگر چین برای قراردادی مهم با ایران پای میز مذاکره آمده است،‌ دلیلی غیر از آرامش فعلی ایران ندارد. به هر حال چین کشوری است که بیشترین ارز مازاد را دارد و طبیعی است دنبال همکاری اقتصادی با کشورها باشد.

قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین چه مزایا و تبعاتی می‌تواند داشته باشد؟‌ آیا تنگناهای مالی در ایران با قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین می‌تواند موجب رهایی از بحران اعتماد و آرامش جامعه شود؟ در شرایطی که به سیر در مسیر استکبارستیزی اصرار داریم، با چه راه و کدام راهکاری می‌توانیم تبعات اقتصاد به‌هم‌ریخته کشور را که ناشی از کارشکنی‌های آمریکا و هم‌پیمانانش است، با قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین کمرنگ‌تر کنیم؟

عباس سلیمی‌نمین، مدیر دفتر مطالعات تاریخ ایران، در همین رابطه اظهار داشت: این درست که مردم روز‌به‌روز گرفتارتر می‌شوند و برای تامین مایحتاج اصلی هم مشکل دارند، اما خوشبختانه به آگاهی‌‌ رسیده‌اند که با بازی دشمن همراه نشوند. به هر حال دشمن تلاش می‌کند از مشکلات فعلی سوءاستفاده کند و بار روانی‌ به مردم تحمیل کند. اما جامعه با درک اینکه هر نوع حرکت در مسیر دشمن شرایط را سخت‌تر کرد، با سیستم داخلی همراهی می‌کند تا وضع از این بدتر نشود.

این تحلیلگر سیاسی اصولگرا در ادامه گفت: مردم همچنین این را می‌دانند که وجود دولتی قوی کارساز خواهد بود و اگر فضای کشور به‌هم‌ریخته شود، بحران تشدید خواهد شد. مخصوصاً اینکه کرونا وضعیت را بسیار سخت کرده است و به همین دلیل مردم تمایل به همراهی دارند تا از این طریق از بحران‌ها عبور کنیم. پس به دعوت‌های خارجی‌ها به ایجاد بی‌نظمی بی‌اعتنایی کرده‌اند تا نشان بدهند می‌دانند راهی که دشمن پیش رو می‌گذارد شرایط را حتماً پرمشکل‌تر خواهد کرد.

او تصریح کرد: علاوه بر این،‌ مردم به این آگاهی رسیده‌اند که اگر آرامش از کشور به هر دلیلی برود، کشورهایی چون چین، هند و روسیه هرگز برای همکاری با ایران چراغ‌سبز نشان نخواهند داد. اگر چین برای قراردادی مهم با ایران پای میز مذاکره آمده است،‌ دلیلی غیر از آرامش فعلی ایران ندارد. به هر حال چین کشوری است که بیشترین ارز مازاد را دارد و طبیعی است دنبال همکاری اقتصادی با کشورها باشد.

سلیمی‌نمین ادامه داد: البته خیلی‌ها از جمله احمدی‌نژاد و همچنین رسانه‌هایی که توسط آمریکا و اسرائیل و البته عربستان اداره می‌شوند درباره قرارداد با چین به دروغ ادعاهایی را مطرح کردند تا مردم را نسبت به این قرارداد بی‌اعتماد کنند. اما مردم هیچ اعتنایی به این دروغ‌ها نشان ندادند تا ایران شرایط لازم را برای عقد قراردادی مهم پیدا کند.

او توضیح داد: درباره تاثیر فضای بین‌الملل بر شرایط ایران باید گفت، جمهوری‌اسلامی هیچ‌گاه با کشوری دشمنی نداشته و از این پس هم نخواهد داشت. نمونه‌اش همین برجام بود که نظام با دولت آمریکا مذاکره کرد و البته تفاهم‌نامه هم نوشت. اما با اینکه ما به همه تعهدهایمان پایبند بودیم،‌ آمریکایی‌ها حتی حاضر نشدند تحریم را از دارو بردارند تا مشخص شود ‌عنادشان با نظام اسلامی همیشگی است. در چنین حالتی ایران می‌تواند با حفظ آرامش و ثبات در داخل‌ فضایی به وجود بیاورد که کشورهایی نظیر چین برای همکاری انگیزه کافی را داشته باشند.

او درباره شرایط کشور در صورت روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهوری توضیح داد: در بحث‌های سیاسی اما و اگرها محلی از اعراب ندارند. در پاسخ به این سوال فقط این را می‌گویم که در سال ۹۶ قشر جوان که حتی حاضر نبودند تاریخ را بخوانند، از سر ناآشنایی با مشی آمریکایی‌ها به روحانی رأی دادند تا بلکه مشکل ۲ کشور حل شود. آمریکا‌، آمریکاست و در هر شرایطی دست از ایران‌هراسی و ایران‌ستیزی برنخواهد داشت.

عباس سلیمی‌نمین در پایان صحبت‌هایش گفت: نظام بیش از هر دوره دیگری به مردم احتیاج دارد.


Comments are Closed